Yükleniyor

TURİSTİK DOĞU EKSPRESİ İLE KARS TURU (UÇAK GİDİŞ-TREN DÖNÜŞ)

Tur Programı

1.GÜN: ANKARA – KARS - KARS MERKEZ – KARS MÜZESİ – KARS KALESİ 

Saat: 10:00’da Ankara Esenboğa Havalimanın’da buluşma ve check-in bagaj işlemlerinden sonra uçaktaki yerlerimizi alıyoruz. 11.50’de hareketle uçuşumuz başlıyor. 13:10 Kars’a varış bizi bekleyen aracımıza yerleşip Kars şehir merkezi turuna başlıyoruz.İlk durağımız Kars Müzesi ardından Kars Kalesi12 Havariler Kilisesi, Eski Vali konağı (Cenub-i Garbi Kafkas hükümeti parlamento binası), Defterdarlık Gazi Ahmet Muhtar Paşa Konağı, Ünlü şairlerimiz den Namık Kemal’in bir dönem yaşadığı ev, Rus Baltık mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan AleksanderNevsky Katedrali (Fethiye Cami) ve Rusların Kars’a yaptıkları saldırılarda, bir gece baskını sırasında tabyadaki askerlerin tamamı şehit edilen Kanlı Tabyalar gezilerimizin bitiminde Kars merkezde rehberimizin yönlendirmesi ile alışveriş imkanı ve serbest zaman sonrasında otelimize hareket. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

2.GÜN: ANİ ÖREN YERİ – ÇILDIR GÖLÜ – BOĞA TEPE KÖYÜ –KAFKAS GECESİ – OTEL  
Sabah otelde alınan  kahvaltının ardından, Ani Ören Yerine doğru yola çıkıyoruz. İlk durağımız Menucehr Camii’ni görerek gezimize başlıyoruz. Daha sonra sırasıyla EbulMuammeral Camii (Boz Minare), Kurtarıcılar (Keçeli) Kilisesi, TigranHonents Kilisesi, Büyük Kral II. Gagik tarafından yaptırılmış AbughamrentGregor Kilisesini görüyoruz. Ardından Güvercinli Kilisesini (Genç Kızlar Kilisesi), Alparslan’ın kenti fethi sonrasında bir süre cami olarak kullandığı Büyük Katedrali (Fethiye Cami) ve son olarak Havariler Kilisesi görüyoruz. Ani Antik gezisi tamamlanıyor. Daha sonra Çıldır Gölüne doğru hareket ediyoruz. Öğle yemeğimiz için serbest zaman ( Çıldır gölünde donan gölden çıkarılan lezzetli sarı balık) sonrasında Göl etrafında manzarayı seyredip dileyen misafirlerimiz atlı kızaklar ile göl üzerinde gezme imkanı. Malakan köyü olan Doğruyol Köyüne hareket. Doğruyol köyünün ve köydeki CALA KLİSESİNİN rehber eşliğinde görülmesinin ardından Kafkas gösterileri eşliğinde yöresel yemeğimizi alacağımız restaurantımıza geçiyoruz. Peynir Müzesi görülmesi ve Kars Kaşarı ve Gravyer peyniri hakkında bilgi alınması ardından Kafkas gösterileri eşliğinde yöresel yemeğimizi alacağımızrestaurantımıza geçiyoruz. Yöresel menü: çorba, kaz eti, pilav, salata, meze, tatlı,su,çay şeklinde olup 20.00- 22.30 arası dans gösterilerini izliyor ve yöresel akşam yemeğimizin tadını çıkartıyoruz.  23.00’de restaruanttan ayrılarak otelimize geçiş yapıyoruz.

 3.GÜN: KATERİNA KÖŞKÜ – SARIKAMIŞ - KAFKAS GECESİ- TREN GARI- DOĞU EKSPRESİ 
Sabah otelde alınan açık büfe kahvaltının ardından 11.00’e kadar otelimizde dinleniyoruz. 11.00’de turaracımızayerleşerek Sarıkamış’a hareketediyoruz. 12.00’de Sarıkamış’a varış. Sarıkamış’ta öncelikleKaterina Köşkü’nü gezip  görüyoruz.Ardından Sarıkamış Kayak Merkezinde vereceğimiz serbest zaman (serbest zaman dahilinde teleferik ile zirveye çıkabilir, kayak yapabilir şömine başında yemek veya salep keyfi yapabilirsiniz. (Teleferik ile tek çıkış 5 TL olup iniş ücretsizdir) Sarıkamış’ta barbekü ile öğle yemeği ( barbeküde köfte sucuk içecek) molası ardından Kars merkeze dönüş. Saat 20.00’de Kars merkeze varış.Serbest  zaman ardından Kars Tren Garına geçiyoruz. 22:35’de trenin hareketi ile nostaljik bir yolculuğa çıkıyoruz. 

4.GÜN: TURİSTİK DOĞU EKSPRESİ YOLCULUĞU (DİVRİĞİ VE SİVAS'TA MOLALI)

Turistik Doğu Ekspresi treni Kars'tan Ankara'ya doğru Anadolu'nun eşsiz coğrafyasında yol alırken öğleye doğru Divriği'de mola veriyor. Yerel rehber eşliğinde yapılacak Divriği gezimize başlıyoruz. Bölgede yaşayanlar tarafından Şeytan Şehri olarak adlandırılan Kapadokya'ya benzer oluşumların olduğu Kum Tepeleri, Kurtlu Göl, Kız Köprüsünü görüyoruz. Divriği'de ilk olarak UNESCO DÜNYA KÜLTÜR MİRAS LİSTESİ'NDE yer alan  Cami ve Darüşşifası ile büyüleyici bir güzelliğe sahip olan Ulucami'yi restorasyonda olduğu için dışardan  göreceğiz. Divriği Kalesi'nin yanındaki tepeden Çaltı Kanyonunun görülmesi sonrası Nuri Demirağ Konağını ziyaret edeceğiz.Kalan zamanda Divriği çarşısında serbest zaman sonrası  trene dönülerek kısa bir yolculuğun ardından Bostantepe'de mola veriliyor.(Öğle yemeğini dilerseniz Divriği’de dilerseniz Sivas’daki serbest zamanda alabilirsiniz)Araçla Sivas'a geçerek rehber eşliğinde yapılacak Sivas şehir turunakaleye çıkıp Sivas’ın panoramik fotoğrafını çekerek başlıyoruz. Şehir içinde Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi’ni gezerek Kurtuluş Savaşı’ndaki Kongre heyecanını yaşıyoruz.Dışarı çıkarak kent meydanında valilik binasını dışarıdan izleyip 1580 yılında 3.Murad’ın veziri Sivas Valisi Ali Bey oğlu Mahmud tarafından yaptırılan Kale Camisi’ni,1271 – 72 yılında Muzaffer Burcuverdi tarafından yaptırılan Buruciye Medresesi’ni, aynı tarihte İlhanlı veziri Sahip Şemseddin MehmedCüveyri tarafından yaptırılan Çifte Minareli Medrese’yi 1217 -18 de 1.İzzettin Keykavus tarafından yaptırılan Şifaiye Medresesi ve Darüşşifası’nı görkemli taç kapısından girerek geziyoruz. Gezilerimizin bitiminde Sivas merkezinde tarihi dokuyu yaşayabilmenizi, alışveriş yapabilmeniz için kısa bir serbest zaman veriyor. 18.35’de hareketle Bostankaya’ya dönüyoruz. 19.10 tren garına varış ve 19.19’da tren yolculuğu devam ediyor.

(Turistik Doğu Ekspresi rötar olmadığı takdirde Divriği varış saati 10:51 / Divriği kalkış saati 13:33) (Turistik Doğu Ekspresi rötar olmadığı takdirde Bostankaya varış saati 15:15 / Bostankaya kalkış saati 19:19)

  1. GÜN: ANKARA 
    Sabah 05:15 Ankara'ya varış ve turumuzun sonu. Bir başka turlarda buluşmak dileğiyle üzülerek vedalaşıyoruz.

 17.10.2019 Tarihine kadar olan kayıtlar da 1850 TL'dir.17.10.2019 itibariyle fiyatımız 1990TL'dir.Sınırlı sayıda kontejan vardır.

Önemli Bilgiler

DOĞU EKSPRESİ YATAKLI KOMPARTIMAN UYGULAMALARI

Doğu Ekspresinde Yataklı vagon 10 adet misafir odası, 1 adet teknik personel odası, 2 adet tuvalet bölümü ve bu odaların açıldığı koridordan oluşur. Vagondaki her oda 2 kişiliktir. Odaların içerisinde lavabo, ayna, mini buzdolabı, çalışma masası, elbise askısı, raf ve merdiven bulunur. Oda içinde 2 adet 220 volt elektrik prizi bulunmaktadır. Camlar perde ile kapatılabilir, oda kapısı kilitlenebilir ya da her ikisi de açık tutulabilir tamamen misafirin arzusuna bağlıdır. Her odada ısıtma ve soğutma sistemi bulunmaktadır. Seyahat başlangıcında Vagon görevlisi tarafından ısı ayar sistemi ve diğer konularda bilgi verilmektedir. Seyahatin gündüz bölümlerinde misafirler genellikle yataklarını kapalı tutarak oturma düzeninde kullanılırlar. Gece saatleri başladığında arzu ettikleri bir saatte ise koltuklarını açarak yatak düzenine geçerler. Bir kişi alt katta, İkinci kişi üstte açılan ranza katında yatar. Ranza katına rahat çıkmak için odada 1 adet merdiven bulunmaktadır. Her Yatak açıldığında hazır vaziyette açılır. Yataklarda; beyaz çarşaf, yastık kılıfı ve yastık, 1 adet beyaz battaniye koruyucu çarşaf, 1 adet battaniye temiz ve yatmaya hazır halde bulunur. 

 

Doğu Ekspresinde Tren içerisinde misafirler rahatça hareket edebilirler. Her Vagonda birbirleri arasında geçiş yapmak için koridor ve geçiş kapıları bulunur. Bu sayede misafirler Restoran Vagonuna ulaşarak burada masalarda oturup çay kahve içebilirler. Ayrıca Restoranda bulunan Kahvaltı ürünleri ve yemek çeşitleri ile aperatif atıştırma öğünleri yapabilirler. Restoran vagonu ücretleri oldukça ekonomiktir. Genelde tüm tren burada sosyalleşir. Bazen türküler söylenir, bazen fıkralar anlatılır. Kâğıt oyunları oynanır. Kısacası uzun seyahat boyunca burada yeni dostluklar oluşur keyifli anılar bırakır. Trende Tuvalet ihtiyaçları için koridorun her iki başında birer adet tuvalet bulunur. Bu tuvaletlerden biri Alaturka diğeri alafrangadır. Her vagonda bulunan 1 adet Vagon görevlisi odalarda kalan misafirlerin güvenle seyahati ile ilgilenmek, Vagonun su ikmalini yapmak ve tuvaletlerin periyodik bakım ve temizlikleri ile ilgili görevlendirilmiştir.  

Ücrete Dahil Olan Hizmetler

Turistik Doğu Ekspresi Yataklı vagon ile ulaşım
Ankara – Kars Uçak bileti
Kars’da, Divriği’de, Sivas’da midibüs ya da minibüs ile ulaşım
2 gece otel de konaklama (4* Kars Park Otel veya 4* Büyük Kale Otel)
1günotelde akşam yemeği
1 akşam Kafkas Dans Gösterileri Eşliğinde yöresel akşam yemeği
(Yöresel menü: çorba, kaz eti, pilav, salata, meze, tatlı,su,çay)
Profesyonel rehberlik ve Ankatur Refakati
1618 Sayılı Yasaya UygunSeyahat sigortası

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

Öğle Yemekleri ve yemeklerde alınan içecekler.
Müze ve Ören yeri giriş ücretler.
Kişisel harcamalar

Tur Kalkış Yerleri : 10:00 Esenboğa Havalimanı

7/24 Online Destek İçin Tıklayınız