Yükleniyor

TURİSTİK DOĞU EKSPRESİ KARS TURU (UÇAK GİDİŞ TREN DÖNÜŞ)

Tur Programı

1.GÜN ANKARA – ERZURUM-KARS

Saat 06.00’da siz değerli misafirlerimizle  Sıhhıye Sezenler Caddesi Atatürk Lisesi önünde buluşuyoruz.  Havalimanı transfer aracımızla (havalimanı transferi fiyata dahil) Esenboğa Havalimanına geçiş. (Transfer aracıyla gelmeyecek misafirlerimize en geç 06.45’de Havalimanında olmalarını tavsiye ediyoruz.)  Havalimanına varışımızı takiben Anadolu Jet Havayollarının TK7070 sefer sayılı saat 08.00 uçağı ile Erzurum’a hareket. Saat 09:25’de Erzurum’a  vardığımızda tur aracıyla bizleri tur rehberimiz karşılıyor.  İlk olarak ziyaret edeceğimiz nokta olan Yakutiye Medresesi ile Erzurum gezimize başlıyoruz. Ardından Üç Kümbetler, Çifte Minareli Medrese ve Ulu Cami ziyaretimizi yapacağız. Otantik Erzurum Evlerinde çay ve kahve molası veriyoruz. Erzurum ziyaretimizi meşhur Oltu taşı ve bu taştan yapılma eserleri görüp alışveriş yapabileceğimiz Taş Han ziyaretimiz ile sonlandırıyoruz. Akşam Erzurum meşhur cağ kebap menüsü ile akşam yemeğimizi veriyoruz. Ardından Kars’a hareket ediyoruz.  Konaklama Kars merkezde yer alan otelimiz Kars Park otel’dir. (Erzurum’dan planlanan hareket saatimiz 19.00 – Kars’a planlanan varış saatimiz 21.30’dür.)

2.GÜN ANİ ÖREN YERİ- ÇILDIR GÖLÜ

Sabah kahvaltıdan sonra Ani Ören Yeri’ne doğru yola çıkıyoruz. Burada ilk durağımız Menucehr Camii’ni görerek gezimize başlıyoruz. Daha sonra sırasıyla Ebul Muammeral  Camii (Boz Minare) , Kurtarıcılar(Keçeli) Kilisesi ,  Tigran Honents Kilisesi, Büyük Kral  II.Gagik tarafından tarafından yaptırılmış Abughamrent Gregor Kilisesini görüyoruz.Ardından Güvercinli Kilisesini (Genç Kızlar Kilisesi) , Alparslan’ın kenti fethi sonrasında bir süre cami olarak kullanıldığı Büyük Katedrali ve son olarak Havariler Kilisesini görüyoruz. Ani Antik Kenti gezisini tamamlanıyor. Daha sonra Çıldır Gölüne doğru hareket ediyoruz. Öğle yemeğimizde Çıldır gölünde donan gölden çıkan lezzetli sarı balık yedikten sonra Göl etrafında manzarayı seyredip dileyen misafirlerimiz atlı kızaklar ile göl üzerinde gezme imkanı… Akşam Rehberimizin belirlediği saatte buluşma, otelimize dönüş akşam yemeği ve konaklama otelimizde  

 3.GÜN SARIKAMIŞ –KARS MERKEZ-KAFKAS GECESİ EĞLENCESİ

Sabah otelde alınan geç kahvaltının ardından, Sarıkamış’a hareket. Sarıkamış kayak merkezi gezisi ve şehirde öğle yemeği için serbest zaman veriyoruz. Yemek sonrası Peynir ve yöresel ürün alışverişi yapıp Kars’a hareket ediyoruz. İlk durağımız Kars Müzesi ardından Kars Kalesi ve 12 Havariler Kilisesi’ni gezip Kars merkez gezisini yapmaya başlıyoruz. Eski Vali Konağı ( Cenub-i Garbi Kafkas Hükümeti Parlemento Binası) Defterdarlık Gazi Ahmet Muhtar Paşa Konağı, Ünlü şairlerimizden Namık Kemal’in bir dönem yaşadığı ev. Rus Batık mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Aleksander Nevsky Katedrali gezilerimizin sonunda Dileyen misafirlerimiz ile Kafkas Gecesine katılıp Kafkas dans gösterisini izleme fırsatı bulacağız. (fiyata dahildir)Bu eşsiz eğlencemiz sonunda saat 22.00'de Kars Tren garına geçiş. 22.20'de Yataklı Vagonlardan oluşan Turistik Doğu Ekspres Trenindeki yerlerimizi alıyoruz. Bu nostaljik ve eşsiz yolculuğun tadını bizler için özel olarak ayrılmış kompartmanlarımızda çıkartıyoruz.

(Konaklama Turistik Doğu Ekspresi)

Doğanın bütün güzelliğini göreceğiniz, ıssız beyazlığın ortasında harika görüntülere tanıklık edeceğiniz yaklaşık 30 saat sürecek yolculukta tren ilk molasını saat 06:20’de Erzincan’da verecek olup yaklaşık 3 saat 20 dk yapılacak olan Erzincan beklemesinde dileyen misafirler ekstra düzenlenecek olan Erzincan turuna katılabilirler. Trenimiz 09:45 de Erzincan’dan hareket ederek tahmini 12:43’de Divriği’nde 2. beklemeyi verecektir. Yaklaşık 3 saatlik molada dilerseniz yapılacak ekstra tura katılabilir ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki Divriği Ulu Camii ve Darüşşifasını gezebilirsiniz. Öğle yemeğinizi Divriği merkezde alabilirsiniz. Tren saat 15:26’da Divriği’den hareket edecek olup en az 15 dakika öncesinde trende olmanızı tavsiye deriz. 3 saatlik son bir mola daha verilecek ve Sivas’ı keşfedebileceğiniz Bostankaya Tren İstasyonuna saat 17:45’de varacağız. Dileyen konuklarımız ekstra olarak organize edilecek tura katılabilirler. Kongre Binası, Gök Medrese, Ulu Cami, Buruciye Medresesi, Çifte Minare Sivas’ta görebileceğiniz yerler arasındadır. Tren saat 20:38’de Bostankaya’dan Ankara’ya hareket edecek olup en az 15 dakika öncesinde trende olmanızı tavsiye deriz.

 

EKSTRA TURLAR

Erzincan Turu (Ekstradır. Bölgedeki taşımacılar ücret karşılığı geziler gerçekleştirmektedir.)

(205 dk bekleme) 06:20 – 09:45 arası planlanan mola zamanıdır.

-Girlevik Şelalesi – Ekşi su mesire alanı – Kahvaltı Molası(isteğe bağlı +40 tl) – Bakırcılar Çarşısı – Alışveriş Molası

Divriği Turu (Ekstradır. Bölgedeki taşımacılar ücret karşılığı geziler gerçekleştirmektedir.)

(163 dk bekleme) 12:43 – 15:26 arası planlanan mola zamanıdır.

Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası ve Şehir merkezi öğle yemeği molası

Sivas Turu (Ekstradır. Bölgedeki taşımacılar ücret karşılığı geziler gerçekleştirmektedir.)

(173 dk bekleme) 17:45 – 20:38 arası planlanan mola zamanıdır.

Kongre Binası, Gök Medrese, Ulu Cami, Buruciye Medresesi, Çifte Minare

Not: Planlanan bekleme süreleri TCDD tarafından uygulanmakta olup bu sürelere göre programlar yapılmaktadır. Tren seferinde yaşanabilecek rötar ya da arıza söz konusu olması durumunda ekstra turların zamanlaması değişebilir.

TUR DETAYI

Sabah Kahvaltısı: Turistik Doğu Ekspresinde alınacak olup, ekstradır.

Öğle Yemeği: Diviriği’de ekstra olarak yöresel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz

Akşam Yemeği : Turistik Doğu Ekspresinde alınacak olup, ekstradır.

5.GÜN (BOSTANKAYA – ANKARA)

Sabaha karşı saat 06:57 sularına Ankara Tren Garına varış.

Önemli Bilgiler

TURİSTİK DOĞU EKSPRESİ HAKKINDA MERAK EDİLENLER

► Muhteşem manzaralarla dolu bir seyahatinizde, ister odanızda uzanarak, ister tren içinde gezerek, isterseniz restoranda çaylar kahveler eşliğinde bu seyahatin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

► Turistik Doğu Ekspresinde Yataklı vagon 10 adet misafir odası, 1 adet teknik personel odası, 2 adet tuvalet bölümü ve bu odaların açıldığı koridordan oluşur. Vagondaki her oda 2 kişiliktir. Odaların içerisinde el lavabosu, ayna, mini buzdolabı, çalışma masası, elbise askısı, raf ve merdiven bulunur. Oda içinde 2 adet 220 volt elektrik prizi bulunmaktadır. Camlar perde ile kapatılabilir, oda kapısı kilitlenebilir ya da her ikisi de açık tutulabilir tamamen misafirin arzusuna bağlıdır. Her odada ısıtma ve soğutma sistemi bulunmaktadır. Seyahat başlangıcında Vagon görevlisi tarafından ısı ayar sistemi ve diğer konularda bilgi verilmektedir. Seyahatin gündüz bölümlerinde misafirler genellikle yataklarını kapalı tutarak oturma düzeninde kullanılırlar. Gece saatleri başladığında arzu ettikleri bir saatte ise koltuklarını açarak yatak düzenine geçerler. Bir kişi alt katta, İkinci kişi üstte açılan ranza katında yatar. Ranza katına rahat çıkmak için odada 1 adet merdiven bulunmaktadır. Her Yatak açıldığında hazır vaziyette açılır.

► Turistik Doğu Ekspresinde Tren içerisinde misafirler rahatça hareket edebilirler. Her Vagonda birbirleri arasında geçiş yapmak için koridor ve geçiş kapıları bulunur. Bu sayede misafirler Restoran Vagonuna ulaşarak burada masalarda oturup çay kahve içebilirler. Ayrıca Restoranda bulunan Kahvaltı ürünleri ve yemek çeşitleri ile aperatif atıştırma öğünleri yapabilirler. Trende Tuvalet ihtiyaçları için koridorun her iki başında birer adet tuvalet bulunur. Bu tuvaletlerden biri Alaturka diğeri alafrangadır. Her vagonda bulunan 1 adet Vagon görevlisi odalarda kalan misafirlerin güvenle seyahati ile ilgilenmek, Vagonun su ikmalini yapmak ve tuvaletlerin periyodik bakım ve temizlikleri ile ilgili görevlendirilmiştir.

► Turistik Doğu Ekspresi Tren seyahati konaklamasında kullanılan Yataklı Vagonda Odalar İki Kişiliktir.

► Tek kişi konaklamak isteyen misafirlerimiz için SNGL farkı (hem trende hem otelde) = 2.500 TL

 

Turistik Doğu Ekspres Treni Kalkış, Duraklamalar Saatler ve Duruş Süreleri

 

KARS - ANKARA YÖNÜ

(CUMA - PAZAR)

 
 

VARIŞ

KALKIŞ

DURUŞ SÜRESİ (DK)

KARS

 

22:20

 

ERZİNCAN

06:20

09:45

205

DİVRİĞİ

12:43

15:26

163

BOSTANKAYA

17:45

20:38

173

ANKARA

06:57

   
       

 

İçişleri Bakanlığı’nın https://www.icisleri.gov.tr/bazi-faaliyetler-icin-pcr-testi-zorunlulugu-genelgesi-gonderildi sayfasında da belirtildiği gibi:

6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren aşı olmayan kişilerin; konser, sinema ve tiyatro gibi vatandaşların toplu olarak bulunduğu faaliyetlere katılımında negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu getirilecek. Bu çerçevede işletmeciler/organizatörler tarafından etkinliklere girişte HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Covid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak.

Kişi hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise etkinliğe katılmasına müsaade edilmeyecek.

Aşısız veya hastalığı geçirmemiş kişilerin özel araç hariç uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatler için de negatif sonuçlu PCR testi bulunacak. Bu çerçevede 6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren seyahat firmalarınca araca kabul aşamasında HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Covid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak. Kişi hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise bu kişilerin seyahatine müsaade edilmeyecek.

Tahsis edilen vagonlarda yer adedinden fazla yolcunun ve evcilhayvanların seyahat etmesine izin verilmez .Ayrıca yolcu yanında bulunan el bagaj ve bagajların her türlü sorumluluğu kişiye aittir.

Ücrete Dahil Olan Hizmetler

 • Ankara - Erzurum uçak bileti
 • Sıhhıye- Esenboğa Havalimanı transferi
 • Erzurum şehir turu
 • Kars şehir turu 
 • 2 gece Kars park otel konaklaması
 • Otelde 2 açık büfe sabah Kahvaltısı
 • Kafkas Gecesi
 • Otelde 1 akşam yemeği
 • Erzurum'da 1 akşam yemeği (cağ kebap menüsü ile)
 • Profesyonel rehberlik hizmeti
 • Kişiye özel seyahat sağlık sigortası
 • Kars - Ankara yataklı vagonda tren bileti
 • Bölgede gerçekleştirilen gezi ve transferler

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

 • Öğle yemekleri
 • Müze ve Ören yeri giriş ücretleri
 • Ekstra olduğu belirtilen geziler

7/24 Online Destek İçin Tıklayınız