Yükleniyor

TURİSTİK DOĞU EKSPRESİ İLE KARS TURU (TREN GİDİŞ- UÇAK DÖNÜŞ)

Tur Programı

1.GÜN: ANKARA – TURİSTİK DOĞU EKSPRESİ

Saat: 15:30’da Ankara Tren Gar’ında buluşma ve trendeki yerlerimizi alıyoruz. 15:55’de trenin hareketi ile uzun ve nostaljik bir yolculuğa çıkıyoruz.

2.GÜN: İLİÇ – KEMALİYE – ERZİNCAN – ERZURUM – KARS  

Sabah saat 06:00 sularında İliç’e varış. İliç tren istasyonunda bizi bekleyen aracımız ile Kemaliye turu bu turumuz esnasında Eski Kemaliye evlerinin ve sokakların görülmesi ve Lökhane’de verilecek kısa bir mola sonrası, tarihi Hamam ve Orta Cami görülmesi trene dönüş. Saat 09.10’da Erzincan’a hareket. Saat 11.00-11.30 arası Erzincan Tren Garına varış. Bizi bekleyen aracımızla Girlevik Şelale’sine hareket. Şelale gezisi ardından Panoramik Erzincan şehir turu , Bakırcılar Çarşısı’nın görülmesinin ardından öğle yemeği ve trene dönüş saat 13:35’de Erzurum’a hareket. Saat 17.00-17.30 arası Erzurum Tren Garına varış. Erzurum şehir turu, Çifte Minareli Medrese, Üç kümbetler, Ulu camii, Yakutiye Medresesi, Erzurum Kongresi'nin yapıldığı Kongre Binası görüldükten sonra Oltu taşı üretim ve pazarlaması yapılan Taş Han'ı geziyor ve Oltu taşından yapılan ürünlerle ilgili alışveriş ve akşam yemeği ( FİYATA DAHİL) sonrası trene dönüş saat: 20:00 civarı Kars’a hareket. Gece saat 00:00 – 02:00 civarı varış ve tren garından araçlarla otelimize hareket.. Konaklama Otel’de.

3.GÜN: ANİ ÖREN YERİ – ÇILDIR GÖLÜ – BOĞA TEPE KÖYÜ – KAFKAS GÖSTERİLERİ

Sabah otelde alınan geç kahvaltının ardından, Ani Ören Yerine doğru yola çıkıyoruz. İlk durağımız Menucehr Camii’ni görerek gezimize başlıyoruz. Daha sonra sırasıyla Ebul Muammeral Camii (Boz Minare), Kurtarıcılar (Keçeli) Kilisesi, Tigran Honents Kilisesi, Büyük Kral II. Gagik tarafından yaptırılmış Abughamrent Gregor Kilisesini görüyoruz. Ardından Güvercinli Kilisesini (Genç Kızlar Kilisesi), Alparslan’ın kenti fethi sonrasında bir süre cami olarak kullandığı Büyük Katedrali (Fethiye Cami) ve son olarak Havariler Kilisesi görüyoruz. Ani Antik gezisi tamamlanıyor. Daha sonra Çıldır Gölüne doğru hareket ediyoruz. Öğle yemeğimiz için serbest zaman ( Çıldır gölünde donan gölden çıkarılan lezzetli sarı balık) sonrasında Göl etrafında manzarayı seyredip dileyen misafirlerimiz atlı kızaklar ile göl üzerinde gezme imkanı. Malakan köyü olan Doğruyol Köyüne hareket. Doğruyol köyünün ve köydeki CALA KLİSESİNİN rehber eşliğinde görülmesinin ardından Kafkas gösterileri eşliğinde yöresel yemeğimizi alacağımız restaurantımıza geçiyoruz. Peynir Müzesi görülmesi ve Kars Kaşarı ve Gravyer peyniri hakkında bilgi alınması. Kars merkeze dönüyoruz otel de istirahat ettikten sonra Kafkas gösterileri eşliğinde yöresel yemeğimizi  alacağımız restaurantımıza geçiyoruz. Yöresel menü: çorba, kaz eti, pilav, salata, meze, tatlı,su,çay şeklinde olup 20.00- 22.30 arası dans gösterilerini izliyor ve yöresel akşam yemeğimizin tadını çıkartıyoruz.  23.00’de restaruanttan ayrılarak otelimize geçiş yapıyoruz.

4.GÜN: KARS MERKEZ – KARS MÜZESİ – KARS KALESİ – HAVALİMANI

Sabah otelde alınan kahvaltının ardından Kars merkez gezisini yapmaya başlıyoruz. İlk durağımız Kars Müzesi ardından Kars Kalesi12 Havariler Kilisesi, Eski Vali konağı (Cenub-i Garbi Kafkas hükümeti parlamento binası), Defterdarlık Gazi Ahmet Muhtar Paşa Konağı, Ünlü şairlerimiz den Namık Kemal’in bir dönem yaşadığı ev, Rus Baltık mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Aleksander Nevsky Katedrali (Fethiye Cami) ve Rusların Kars’a yaptıkları saldırılarda, bir gece baskını sırasında tabyadaki askerlerin tamamı şehit edilen Kanlı Tabya gezilerimizin sonrasında çarşıda öğle yemeği için serbest zaman ve yöresel alışveriş imkanı sonrası Kars Harakani Havalimanına hareket. 13:55 uçağı ile Ankara’ya hareket. Ankara’ya varış ve turumuzun sonu. Bir başka Ankatur gezisinde görüşmek üzere vedalaşıyoruz.

 

Önemli Bilgiler

DOĞU EKSPRESİ YATAKLI KOMPARTIMAN UYGULAMALARI

Doğu Ekspresinde Yataklı vagon 10 adet misafir odası, 1 adet teknik personel odası, 2 adet tuvalet bölümü ve bu odaların açıldığı koridordan oluşur. Vagondaki her oda 2 kişiliktir. Odaların içerisinde lavabo, ayna, mini buzdolabı, çalışma masası, elbise askısı, raf ve merdiven bulunur. Oda içinde 2 adet 220 volt elektrik prizi bulunmaktadır. Camlar perde ile kapatılabilir, oda kapısı kilitlenebilir ya da her ikisi de açık tutulabilir tamamen misafirin arzusuna bağlıdır. Her odada ısıtma ve soğutma sistemi bulunmaktadır. Seyahat başlangıcında Vagon görevlisi tarafından ısı ayar sistemi ve diğer konularda bilgi verilmektedir. Seyahatin gündüz bölümlerinde misafirler genellikle yataklarını kapalı tutarak oturma düzeninde kullanılırlar. Gece saatleri başladığında arzu ettikleri bir saatte ise koltuklarını açarak yatak düzenine geçerler. Bir kişi alt katta, İkinci kişi üstte açılan ranza katında yatar. Ranza katına rahat çıkmak için odada 1 adet merdiven bulunmaktadır. Her Yatak açıldığında hazır vaziyette açılır. Yataklarda; beyaz çarşaf, yastık kılıfı ve yastık, 1 adet beyaz battaniye koruyucu çarşaf, 1 adet battaniye temiz ve yatmaya hazır halde bulunur.

Doğu Ekspresinde Tren içerisinde misafirler rahatça hareket edebilirler. Her Vagonda birbirleri arasında geçiş yapmak için koridor ve geçiş kapıları bulunur. Bu sayede misafirler Restoran Vagonuna ulaşarak burada masalarda oturup çay kahve içebilirler. Ayrıca Restoranda bulunan Kahvaltı ürünleri ve yemek çeşitleri ile aperatif atıştırma öğünleri yapabilirler. Restoran vagonu ücretleri oldukça ekonomiktir. Genelde tüm tren burada sosyalleşir. Bazen türküler söylenir, bazen fıkralar anlatılır. Kâğıt oyunları oynanır. Kısacası uzun seyahat boyunca burada yeni dostluklar oluşur keyifli anılar bırakır. Trende Tuvalet ihtiyaçları için koridorun her iki başında birer adet tuvalet bulunur. Bu tuvaletlerden biri Alaturka diğeri alafrangadır. Her vagonda bulunan 1 adet Vagon görevlisi odalarda kalan misafirlerin güvenle seyahati ile ilgilenmek, Vagonun su ikmalini yapmak ve tuvaletlerin periyodik bakım ve temizlikleri ile ilgili görevlendirilmiştir.

Ücrete Dahil Olan Hizmetler

  • Turistik Doğu Ekspresi Yataklı vagon ile ulaşım
  • Kars – Ankara Uçak bileti
  • İliç – Erzincan – Erzurum ve Kars’da midibüs ya da minibüs ile ulaşım
  • 2 gece otelde konaklama
  • 2 sabah kahvaltısı ( otelde açık büfe)
  • 2 akşam yemeği (1 gün Erzurum’da cağ kebap ile, 1 gün Kafkas gösterileri eşliğinde yöresel akşam yemeği)
  • Profesyonel rehberlik ve Ankatur Refakati
  • 1618 Sayılı Yasaya UygunSeyahat sigortası

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

• Öğle Yemekleri ve yemeklerde alınan içecekler.
• Müze ve Ören yeri giriş ücretleri
• Kişisel harcamalar

Tur Kalkış Yerleri : Saat 16:00’da Ankara Tren Gar’ında buluşma

7/24 Online Destek İçin Tıklayınız