Yükleniyor

3 GECE 4 GÜNDÜZ HATAY GAZİANTEP ŞANLIURFA TURU

Tur Programı

                                                       HATAY-GAZİANTEP-ŞANLIURFA TURU

                                                                      3 gece 4 gün

                                                      (ADANA GELİŞ – ŞANLIURFA GİDİŞ)

1.GÜN

Adana Havalimanında siz değerli misafirlerimizi bekleyen profesyonel rehberimizle buluşma. 2 saatlik yolculuk sonrası çan ve ezan seslerinin birlikte duyulduğu kozmopolit bir yapısı olan tarih ve kültür kenti Hatay’a varıyoruz.  Hatay da ilk olarak yöresel kahvaltımızı alıyoruz. Kahvaltı sonrası Kültür turumuza başlıyoruz. Dünyanın en büyük müzelerinden olan Hatay Arkeoloji ve Mozaik Müzesini geziyoruz. Antik dönem medeniyetlerinin ve Türk-İslam medeniyetinin eserlerinin sergilendiği müzede rehberimizden bilgi alıp bol bol fotoğraf çekiyoruz. Müze gezimiz sonrası Hristiyanlığın ilk kilisesi olan Saint Pierre Kilisesini gezip rehberimizden bilgi alıyoruz. Kilise gezimizin ardından Tarihi çarşıya gidip rehberimiz eşliğinde geziyoruz. Dileyen misafirlerimiz alışveriş yapabilir. Öğle yemeğinde çarşı içinde bulunan kasaplarda Kağıt kebabının tadına bakıyoruz. Öğle yemeğini aldıktan sonra şehrin en güzel lezzetlerinden olan Künefenin tadına bakıp ustadan bilgi alıyoruz. Künefe sonrası Samandağ’a hareket ediyoruz. Organik tarımın yapıldı neredeyse nüfusunun tamamı Ermeni olan Vakıflı Köyü’nü gezip kahvemizi içiyoruz. Köy gezisi sonrası Musa Dağı’nda bulunan efsanevi Musa Ağacı’ nı görüyoruz. Burada kısa bir serbest sonrası yolumuz üzerinde bulanan Harbiye’ye uğruyoruz. Burada çay ve kahve için serbest zamanımız oluyor. Belirlenen yerde ve saatte buluşup otelimize hareket ediyoruz. Otele yerleştikten sonra mezeleri ile meşhur olan şehrin enfes lezzetlerinin tadıldığı restoranımıza gidiyoruz. Burada ustanın bilgilendirmesi eşliğinde bol baharatlı birbirinden güzel lezzetlerden tadıyoruz ve Yemek sonrası otele geçiyoruz. Geceleme Antakya’daki otelimizde.

2.GÜN

Sabah saatlerinde otelimizde ayrılarak Gaziantep’e hareket ediyoruz. Antakya’ya yaklaşık yarım saat mesafede bulunan tamamen organik ve doğal Antakya’ ya özel yöresel köy kahvaltısı için Karasi Köyüne hareket ediyoruz. Sabah kahvaltımız sonrası 2 saatlik yolculuğun ardından Sanayi ve Kültür şehri olan Gaziantep şehir merkezine varıyoruz. Gezimize ilk olarak Roma Döneminden kalan birbirinden renkli mozaiklerin tarihini ve mitolojik hikâyelerini rehberimizden dinliyoruz. Müze gezimiz sonrası Gaziantep’te en güzel et yiyebileceğiniz Halil Usta’ya gidiyoruz. Burada Halil Usta’dan tanışıp bilgi aldıktan sonra Gaziantep’e has olan Piyaz dediğimiz sulu salata eşliğinde pamuk gibi lezzetli etlerin tadına bakıyoruz. Öğle yemeği sonrası ardından şehir merkezinde bulunan tarihi Bey Mahallesi ve konaklarını geziyoruz. Burada tarihi bir konakta yabani bir fıstık türü olan çitlenbik ağacından elde edilen çok özel bir kahve türü olan sütlü menengiç kahvelerimizi yudumlarken de konakların yapısı ve insanların örf – adetleri hakkında rehberimizden bilgi alıyoruz. Bey Mahallesi gezimiz sonrası baklava yapımını yerinde görmek için atölyeye gidiyoruz. Burada baklava ustasından bilgi alıyoruz. Baklava yapımını yerinde ve ustasından dinleyerek hem tadına bakıyoruz hem de ustamızı izliyoruz.  Baklava yapımından sonra tarihi çarşı ve pazarlardan yürüyerek otelimize geçiyoruz.  Check in işlemlerinden ardından odalarımıza yerleşip dinleniyoruz ve belirlenen saatte buluşarak. Akşam yemeği için Gaziantep’in unutulmaya yüz tutmuş yemeklerinin yapıldığı harika bir restorana gidiyoruz. Burada mutfak şeflerinden bilgi alıp şehrin en güzel lezzetlerinin tadına bakıyoruz. Yöresel yemeğimizin ardından son dönemlerde şehirde bolca tüketilmeye başlanan bol kaymaklı ve fıstıklı kadayıfın tadına bakıyoruz. Daha sonra otelimize hareket. Geceleme Gaziantep’teki otelimizde..

3.GÜN

Sabah isteyen misafirlerimiz ile sabahın serinliğinde Gaziantep’in tarihi sokaklarında yürüyüş yaparak Gaziantep’in başka bir lezzeti olan Beyran’ın tadına bakmaya gidiyoruz. Beyran hakkında bilgi alarak bol baharatlı Beyranlarımızı yedikten sonra Gaziantep’te sadece sabahları yenen çıtır çıtır kaymaklı katmerin tadına bakmaya gidiyoruz. Burada ustanın marifetli ellerinden çıkan katmerin hikâyesini dinliyoruz. Katmerin hazırlık aşamasından pişirilip servis edilene kadar olan süreci bizzat izleyip süt ile katmerimizin tadına bakıyoruz.  Kahvaltı sonrası otele uğrayıp çıkış işlemlerinin ardından Halfeti’ye hareket ediyoruz. 1,5 saatlik yolculuğun ardından Güneydoğu’nun incisi olan Fırat nehri kıyısında bulunan Halfeti’ye varıyoruz. Burada Fırat üzerinde 2 saatlik bir tekne turu ile Tarihi Rum Kale ve batık köy olan Savaşan Köyü gezimizi yapıyoruz. Bölge hakkında rehberimizden bilgi aldıktan sonra öğle yemeği için Fırat nehri kıyısındaki restoranımıza gidiyoruz. Burada Birecik’e özel Yöresel kebap ve balıktan oluşan menümüzü alıyoruz. Bölgenin en güzel lezzetlerinden Haşhaş ve Patlıcan Kebabı ve Şaput Balığının nın tadına bakıyoruz. Öğle yemeği sonrası Şanlıurfa’ya hareket. 90 dakikalık yolculuk sonrası Şanlıurfa’ya varış.  Şanlıurfa’daki otelimizde check-in işlemlerinin ardından odalarımıza geçiyoruz ve dinlenme sonrası akşam saatlerinde buluşup, bizler için özel ayrılan Tarihi Konukevinde sıra gecesi eğlencesine gidiyoruz. Yöresel Şanlıurfa lezzetlerinden lebeni çorbası ile başlayıp, fındık lahmacun, içli köfte, karışık urfa kebaplarından devam ederek son olarak Şıllık tatlımız alıp, sıra gecesinde eğlenerek çiğ köfte sunumu sonrası geceyi sonlandırıyoruz. Eğlencenin ardından dileyen misafirlerle gece ışıklandırmasıyla harika görünen Balıklı Göl ve civarını geziyoruz.  Balıklı Göl gezimiz sonrası otele geçiyoruz. Geceleme Şanlıurfa’daki otelimizde..

4.GÜN

Sabah isteyen misafirlerimiz ile sabahın serinliğinde Peygamberler Şehri olan Şanlıurfa’nın tarihi sokaklarında yürüyüş yaparak bol baharatlı ciğer kebabının tadına bakıyoruz. Kebap sonrası otelimize hareket edip belirlenen saatte kahvaltı sonrası lobi de buluşup rehberimizin bilgilendirmeleriyle şehir turuna başlıyoruz. Turumuzda ilk olarak Harran’ı ziyaret ediyoruz. Burada tarihi bir Harran Kümbet Evi’ne konuk olup bölge insanları ile konuşma fırsatımız oluyor. Kaçak çay ve mırra eşliğinde bölge hakkında bilgi aldıktan sonra şehir merkezine hareket ediyoruz. Balıklı Göl, Ayn Zeliha Gölü ve Hz İbrahim’in doğduğu mağarayı gezip dualarımız ettikten sonra tarihi çarşı ve pazarlarını geziyoruz. Dileyen misafirler burada alışveriş yapabilirler. Tarihi çarşı gezilerimiz sonrası Öğle yemeği için restoranımıza hareket ediyoruz. Burada yöresel lezzetlerin tadına baktıktan sonra biraz dinlenip Dünya’nın tarihini değiştirecek kazı alanı olan Göbekli tepeye hareket ediyoruz. Burada rehberimizden kazı alanın gizemli tarihini ve hikâyesini dinleyip, bol bol fotoğraf çekme imkanımız olacak. Göbeklitepe gezimiz sonrası Şanlıurfa Havalimanına hareket . Sizlere bir başka Anka Tur organizasyonunda görüşmek üzere veda ediyoruz.

 

 

Ücrete Dahil Olan Hizmetler

*Lüks araçlarla çevre gezileri

*Adana ve Şanlıurfa Havalimanı transferleri

*3 gece 4 veya 5 yıldızlı otelde konaklama

*Profesyonel rehberlik hizmetleri

*Halfeti tekne turu

*3 Sabah kahvaltı

*3 Akşam yemeği

*Seyahat sigortası

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

*Öğle yemekleri

*Müze ve ören yeri girişleri

*Tüm ekstra harcamalar

*Sıra gecesi

Tur Kalkış Yerleri : ADANA  

7/24 Online
Destek İçin Tıklayınız