Yükleniyor

3 GECE 4 GÜNDÜZ GAZİANTEP ŞANLIURFA MARDİN TURU

Tur Programı

                                                                         3 gece 4 gün

                                                         (Gaziantep geliş, Mardin gidiş)

1.GÜN

Siz sevgili konuklarımızla Gaziantep havalimanında buluşma. İlk olarak yöresel kahvaltı için restaurantımıza hareket ediyoruz. Kahvaltı sonrası gezimize ilk olarak Bayazhan Kent Müzesi’nden başlıyoruz. Burada rehberimizden Gaziantep’in sosyo-ekonomik ve kültürel yapısı hakkında bilgi alıyoruz ve ardından eski bir ermeni yerleşim yeri olan Bey Mahallesi’ni ziyaret ediyoruz. Burada Klasik Antep Evlerini, Kurtuluş Camii ( Meryem Ana Kilisesi ) geziyoruz. Kurtuluş Anıtı ve Kendirli Kilisesi ( Gazi Kültür Merkezi ) görüp rehberimizden bilgi alıyoruz. Bizi bekleyen aracımıza binip Dünya’nın en büyük mozaik müzelerinden olan Zeugma Mozaik Müzesi’ne hareket ediyoruz. Yaklaşık 2000 yıllık olan Roma Döneminden kalan harika mozaiklerin muhteşem hikayelerini dinledikten sonra rehberimizden mozaikler hakkında bilgi alıyoruz. Daha sonra Öğle yemeğimiz için hareket ediyoruz. Birbirinden lezzetli yöresel kebaplarımızdan tadıyoruz. Verilen lezzet molasından sonra Antep Kültür Yolu üzerindeki Gümrük Han, Millet Han ve Zincirli Bedesten gibi alışveriş yapılacak ziyaretler sonrasında Tütün Han'ın gezilmesi, Bakırcılar Çarşısı'nda Gaziantep el sanatlarından bakırcılık, yemenicilik, sedef kakma işçiliği, gümüş işlemeciliği ve semercilik gibi alanlardaki ürünleri incelemesi söz konusu. Ve söz Gaziantep'in yöresel ve organik ürünlerine gelince akla ilk gelen 250 yıllık geçmişi bulunan Almacı Pazarı. Şehirde yetişen tüm ürünlerin bulunabildiği pazardan baharatlar, kışlık kuruluklar, salçalar, sucuk, pestil, kuruyemiş ve elbette Antep Fıstığı satın alabilirsiniz. Akşam saatlerinde nefeslenip günün yorgunluğunu atmak için kahve molası vereceğimiz tarihi 400 yıl öncesine dayanan Tahmis Kahvesi. Kıraathaneyi enfes kahvemizi yudumlarken inceleme fırsatı buluyoruz. Kahve molası sonrası konaklamamız için otelimize gidiyoruz. Bir müddet dinlenmenin ardından akşam yemeği için Gaziantep’in bir başka lezzet noktası olan mekana geçiyoruz. Konaklama otelimizde.

2.GÜN

Otelimizde alacağımız açık büfe sabah kahvaltısı sonrası yaklaşık bir saatlik yolculuğun ardından Roma İmparatorluğu’nun doğuda ki en büyük şehri olan mozaikleriyle ünlü Zeugma Antik Kenti ören yerine varıyoruz. Fırat Nehri kıyısına kurulmuş fıstık bahçelerinin içinde onlarca Roma villasından bir tanesini gezerek rehberimizden kentin tarihi hakkında bilgi alıyoruz. Antik Kent’ten ayrıldıktan sonra Mezepotamya’ya hayat veren Fırat Nehri’nin üstünden geçerken fotoğraflarımızı çekiyoruz. Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde bulunan nesli tükenmekte olan Kelaynak Kuşları Üreme Çiftliğini görüp, 45 dakikalık bir yolculuk ile Güneydoğu’nun incisi saklı cennet Halfeti’ye varıyoruz. Fırat kıyısındaki restoranımızda  yöresel patlıcan kebabı, şaput balığı yada haşhaş kebabının tadına bakıyoruz. Yemek ve dinlenme sonrası 2000 yılında Fırat Nehri üzerine inşa edilen Birecik Baraj Gölet’inin altın da kalan tarihi şehri kuşbakışı gören bir teras üzerinden fotoğraflıyoruz. Buradan sonra aracımızla aşağı inerek bizler için özel ayrılan tekne turu ile yaklaşık 90 dakika Fırat Nehri üzerinde dar vadide birbirinden yine güzel fotoğraflar çekerek tekne turumuzu gerçekleştiriyoruz. Asur medeniyetinden beri kullanılan Rumkale ve batık köy Savaşan köyünü gezip tarihleri hakkında bilgi alıyoruz. Tekne turumuzun ardından Fırat Nehri’ni seyrederek çayımızı yudumluyoruz. Halfeti gezimiz sonrası  90 dakikalık yolculuk sonrası Şanlıurfa’ya varış ve otele yerleşme.  Otelde dinleniyoruz ve belirlenen saatte buluşup bizler için ayrılan Tarihi Konukevinde sıra gecesi eğlencesi için yerlerimizi alıyoruz. Canlı müzik eşliğinde akşam yemeğimizi alıp eğlencemize devam ediyoruz. Çiğ köfte sunumu ile geceyi sonlandırıyoruz. Sıra gecesi eğlencesinin ardından rehber eşliğinde balıklı gölü gece ışıklandırmasıyla gezip otelimize geçiyoruz. Geceleme Şanlıurfa’daki otelimizde.

3.GÜN

Otelimizde alacağımız açık büfe sabah kahvaltısının ardından Şanlıurfa’daki otelimizden ayrılarak Harran’a hareket ediyoruz. Burada Dünya’da sayılı örneği çok az olan Konik şeklindeki geleneksel Harran Evlerine konuk oluyoruz. Yöre halkı ile şirin bir sohbet eşliğinde bu tarihi mekânı gezdikten sonra çay ve mırra molası veriyoruz. Bu molanın hemen ardından Antik Harran’ın gezip rehberimizden bilgi alıyoruz. Harran gezimizin ardından Şanlıurfa şehir merkezine hareket. İnanç turizmi için çok önemli olan Balıklı Göl turumuzu gezip, burada 3 semai dinler de kutsal olan ve kutsal kitaplarda adı geçen Hz. İbrahim’in doğdu mağara ve dergahını ziyaret ediyoruz. Hz. İbrahim ve Nemrut arasında geçen hadiseyi rehberimizden dinledikten sonra  Şanlıurfa’nın tarihi çarşı ve pazarlarını geziyoruz.  Çarşı gezimiz sonrası birbirinden güzel yöresel Şanlıurfa yemeklerini yemek üzere öğle yemeği için restoranımıza hareket ediyoruz. Öğle yemeği sonrası şehir merkezinden 20 km uzaklıkta bulunan Dünya’nın ilk ve en eski 12 bin yıllık tapınak kompleksi Göbeklitepe’ye gidiyoruz. Burada insanlık tarihi için çok önemli olan bu kazı alanını gezip rehberimizden detaylı bilgi alıyoruz. Göbeklitepe gezimizin ardından Mardin’e hareket. 3 saatlik yolcuğun ardından Mardin deki otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve geceleme Mardin’deki otelimizde. Dileyen misafirlerimiz ile extra olarak düzenlenecek olan Mardin gecesi eğlencesine katılabiliriz.

4.GÜN

Otelimizde alacağımız açık büfe sabah kahvaltısının ardından turumuza ilk olarak Midyat ve çevre gezilerini yaparak başlıyoruz. 1 saatlik yolculuk sonrası Süryanilerin vatanı olan Midyat ilçe merkezine varış. Taşın oya gibi işlendiği Midyat Konuk Evi’ni geziyoruz. Konak gezimiz sonrasında yarım saatlik yolculuğun ardından bölgenin en önemli ibadet merkezlerinden olan Mor Gabriel Manastırını gezip görüyoruz ve Süryani öğrencilerden bilgi alıyoruz. Buradaki gezimiz sonrası Midyat çarşıda yöresel Mardin tabağı olan öğle yemeğimizi alıyoruz. Öğle yemeği sonrası Telkari çarşısında alışveriş yapma imkanımız oluyor. Alışverişin ardından 1 saatlik yolculuk ile Mardin şehir merkezine varış. Burada gezilecek yerler arasında  Deyrul zafaran Manastırı , Kasımiye Medresesi ve Ulu Camii bulunuyor. Daha sonra tarihi sokaklarda yürüyüş yaparak çarşı ve pazarda kısa bir serbest zaman veriyoruz. Belirlenen noktada toplanıp Mardin Havalimanına hareket ediyoruz. Havalimanında bir başka AnkaTur Organizasyonunda buluşmak üzere veda ediyoruz.

 

 

Ücrete Dahil Olan Hizmetler

*Lüks araçlarla çevre gezileri

*3 gece 4 veya 5 yıldızlı otelde konaklama

*Profesyonel rehberlik hizmetleri

*Gaziantep ve Mardin gidiş dönüş havalimanı transferleri

*3 kahvaltı

*3 akşam yemeği

*Rumkale tekne turu

*Türsab seyahat sigortası

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

*Öğle yemekleri

*Müze ve ören yeri girişleri

*Sıra gecesi

Tur Kalkış Yerleri : GAZİANTEP  

7/24 Online
Destek İçin Tıklayınız