Yükleniyor

2 GECE 3 GÜNDÜZ HATAY GAZİANTEP HALFETİ TURU

Tur Programı

                                                 HATAY – GAZİANTEP – HALFETİ - RUMKALE

                                                        HATAY GELİŞ – GAZİANTEP GİDİŞ

                                                                  2 GECE 3 GÜNDÜZ

1.GÜN

Siz değerli misafirlerimizle Antakya Havaalanında bizi bekleyen aracımıza binerek şehir merkezine hareket ediyoruz. Burada alacağımız kahvaltı sonrası Antakya’nın bambaşka bir yüzü olan mitolojik dönemlerden günümüze sayfiye yeri olarak kullanılan Daphne ile Apollo’nun hikâyesine konu olan şelaleleriyle meşhur Harbiye’ye hareket ediyoruz. Harbiye’de yemek molamızı veriyoruz. Yemekten sonra otobüsümüzle Dünyanın en önemli mozaiklerinin sergilendiği ve an itibariyle Türkiye’nin en büyük Mozaik Müzesi konumundaki Antakya Arkeoloji Müzesi ile gezimize başlıyoruz. Ardından şehrin tarihi sokaklarında yapacağımız yürüyüş sırasında şehirde hala var olan Katolik-Ortodoks ve Protestan cemaatlerine ait kiliseleri de görme şansımız olacak. (Belirtilen Kiliseler halen aktif ibadethane olduklarından, ibadet saatlerinde ziyaretçi kabul etmemektedirler. Misafirlerimizin bu duruma karşı hazırlıklı olmalarında fayda vardır.) Sonrasında Anadolu’da yapılan ilk camilerden birisi olarak bilinen Habibi Neccar Camiini ziyaret edeceğiz. Ardından da otobüsümüze binerek Hristiyan tarihinin en eski kiliselerinden biri olarak bilinen ve “Hristiyanlık” isminin ilk kez zikredildiği Saint Pierre Kilisesi’ne hareket ediyoruz. Gezilerimiz sonrasında otelimize doğru yola çıkıyoruz. Akşam yemeği ve geceleme Hatay’daki otelimizde.

2.GÜN

Otelimizde alacağımız açık büfe sabah kahvaltısı sonrası 2,5 saatlik yolculuğumuzun ardından Gaziantep’e ulaşıyoruz. Öncelikle ilk ziyaret noktamız Zeugma Mozaik Müzesi olacak. 2011 yılında açılmış olan, 1700 metrekare büyüklüğü ile dünyanın en büyük mozaik müzesidir. Gerek mimarisi gerekse teknolojik açıdan dünyanın önde gelen müzelerinden biri olan Zeugma Mozaik Müzesi iki bin yıllık mozaiklere ev sahipliği yapmakta. Müzede Birecik Barajı kurtarma kazılarında gün ışığına çıkarılan Okeanos ve Tethys Mozaiği, Posedion Mozaiği, Akhileus Mozaiği gibi antik çağa ait birbirinden değerli eserleri görürken Çingene Kızı gibi dünyaca tanınmış eşsiz bir eseri ziyaret etme ve detaylı bilgi alma şansına sahip oluyoruz.. Zeugma Müzesi ziyaretimizin ardından kalenin etrafındaki hayat... Onlarca han ve çarşısı, şehrin ortasında küçük bir tepeye kurulu kalesi, taş evlerden oluşan mahalleleri. Milli Mücadele döneminde kahramanlıklarıyla ün salmış tarihi dokusu. Şehrin orta yerinde 25 metre yükseklikte bir dolgu tepe üzerine kurulu olan kalenin 6 bin yıllık bir geçmişi olduğu düşünülüyor. Kale ziyarete kapalı olsa da içindeki Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi görülmeye değer. Çift şerefeli Osmanlı Şirvani Camisi, kır kahvesi, Medusa Cam müzesi, tarihi Naip Hamamı ve sonrasında 14 Şehitler Abidesi'nin görülmesi ve rehberimizden konu ile ilgili bilgi alınması mümkün. Alışkın olmadığımız müze tarzlarında bir ilki yaşatacak olan Hamam Müzesi, Mutfak Müzesi ve Para Müzesi ziyaretleri sonrasında Gastronomi şehri unvanını elinde bulunduran Gaziantep mutfağını keşfetmek için ilk öğle yemeğimizi alacağımız mekana geçiyoruz.Verilen lezzet molasından sonra Antep Kültür Yolu üzerindeki Gümrük Han, Millet Han ve Zincirli Bedesten gibi alışveriş yapılacak ziyaretler sonrasında Tütün Han'ın gezilmesi, Bakırcılar Çarşısı'nda Gaziantep el sanatlarından bakırcılık, yemenicilik, sedef kakma işçiliği, gümüş işlemeciliği ve semercilik gibi alanlardaki ürünleri incelemesi söz konusu. Ve söz Gaziantep'in yöresel ve organik ürünlerine gelince akla ilk gelen 250 yıllık geçmişi bulunan Almacı Pazarı. Şehirde yetişen tüm ürünlerin bulunabildiği pazardan baharatlar, kışlık kuruluklar, salçalar, sucuk, pestil, kuruyemiş ve elbette Antep Fıstığı satın alabilirsiniz. Akşam saatlerinde nefeslenip günün yorgunluğunu atmak için kahve molası vereceğimiz tarihi 400 yıl öncesine dayanan Tahmis Kahvesi. Kıraathaneyi enfes kahvemizi yudumlarken inceleme fırsatı buluyoruz. Kahve molası sonrası konaklamamız için otelimize gidiyoruz. Bir müddet dinlenmenin ardından akşam yemeği ve sıra gecesi için Gaziantep’in bir başka lezzet noktası olan mekana geçiyoruz.

3.GÜN

 Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında Halfeti’ye doğru yola çıkıyoruz. Halfeti’ye giderken yolumuzun üzerinde bulunan Zeugma Antik Kenti'ni ziyaret ediyoruz. Roma Dönemi Mozaikleri ile ünlü antik kent. Nizip ilçesinin Belkıs Köyü sınırları içerisinde Fırat Nehri kıyısında yer alıyor. Yaklaşık 20 bin dönümlük arazi üzerine kurulu antik şehrin Fırat'ın en sığ yerine kurulmuş olması şehri askeri ve ticari bakımdan stratejik önemi yüksek bir bölgeye dönüştürmüş. Zamanında 80 bin nüfusu barındırmış olan şehrin sırlarını anlamak için kazı çalışmaları hala devam ediyor. Antik kentten çıkan eserler Zeugma Mozaik Müzesi'nde sergilenmektedir. Yolumuza devam ediyoruz ve nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan Kelaynak kuşlarının üretim çiftliğini geziyoruz. Sonrasında Halfeti’ye doğru yolumuza devam ediyoruz. Halfeti’ye vardığımızda teknemize binerek Fırat Nehri'nde bir gezintiye çıkıyoruz. Tekne gezisi esnasında Birecik Baraj Gölü ile bir yarımada halini alan tepedeki antik çağlardan günümüze kalan Rum Kale’yi görüyoruz ve fotoğraflıyoruz. Fırat Nehri'nin Merzimen Çayı ile birleştiği noktadaki Rumkale'ye sadece nehir yoluyla teknelerle ulaşılabiliyor. Şu an ziyarete kapalı olan Rumkale'nin içinde Aziz Nerses Kilisesi, Barşavma Manastırı su sarnıçları ve su kuyusu bulunuyor. Birecik Barajı’nın inşa edilmesiyle bir kısmı sular altında kalan Savaşan Köyü’nü görüyoruz. Gaziantep’e döndükten, bir kahve ve alışveriş molasından sonra sizleri uçuşunuz için Gaziantep Havalimanına bırakıyoruz. Bir başka Anka Tur organizasyonunda buluşmak üzere sizlere veda ediyoruz.

 

                                           

Ücrete Dahil Olan Hizmetler

* Otellerde 2 Gece Yarım Pansiyon Konaklama 
* Lüks Otobüsler ile Ulaşım 
* Profesyonel Rehber ile Çevre Gezileri 
* Anka tur Otobüs içi ikramları 
* Anka tur Güvencesi 
* Açık Büfe 2 Sabah Kahvaltısı 
* Açık Büfe veya Set Menü 2 Aksam Yemeği 
* 1618 Nolu Turizm Kanununa Göre Zorunlu Seyahat Sigortası

* Tekne Turu

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

* Tüm öğlen Yemekleri 
* Tüm Yemeklerde alınan içecekler 
* Tüm Özel Harcamalar 
* Müze Giriş Ücretleri 

Tur Kalkış Yerleri : HATAY

7/24 Online
Destek İçin Tıklayınız