Yükleniyor

2 GECE 3 GÜNDÜZ GAZİANTEP MARDİN TURU

Tur Programı

                                                                    2 gece 3 gün

                                                    (Gaziantep Geliş-Mardin Gidiş)

1.GÜN

Siz değerli konuklarımızla Gaziantep havalimanında buluşma.

İlk olarak yöresel kahvaltı için restaurantımıza hareket ediyoruz. Öncelikle ilk ziyaret noktamız Zeugma Mozaik Müzesi olacak. 2011 yılında açılmış olan, 1700 metrekare büyüklüğü ile dünyanın en büyük mozaik müzesidir. Gerek mimarisi gerekse teknolojik açıdan dünyanın önde gelen müzelerinden biri olan Zeugma Mozaik Müzesi iki bin yıllık mozaiklere ev sahipliği yapmakta. Müzede Birecik Barajı kurtarma kazılarında gün ışığına çıkarılan Okeanos ve Tethys Mozaiği, Posedion Mozaiği, Akhileus Mozaiği gibi antik çağa ait birbirinden değerli eserleri görürken Çingene Kızı gibi dünyaca tanınmış eşsiz bir eseri ziyaret etme ve detaylı bilgi alma şansına sahip oluyoruz.Zeugma Müzesi ziyaretimizin ardından kalenin etrafındaki hayat... Onlarca han ve çarşısı, şehrin ortasında küçük bir tepeye kurulu kalesi, taş evlerden oluşan mahalleleri. Milli Mücadele döneminde kahramanlıklarıyla ün salmış tarihi dokusu. Şehrin orta yerinde 25 metre yükseklikte bir dolgu tepe üzerine kurulu olan kalenin 6 bin yıllık bir geçmişi olduğu düşünülüyor. Kale ziyarete kapalı olsa da içindeki Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi görülmeye değer. Çift şerefeli Osmanlı Şirvani Camisi, kır kahvesi, Medusa Cam müzesi, tarihi Naip Hamamı ve sonrasında 14 Şehitler Abidesi'nin görülmesi ve rehberimizden konu ile ilgili bilgi alınması mümkün. Alışkın olmadığımız müze tarzlarında bir ilki yaşatacak olan Hamam Müzesi, Mutfak Müzesi ziyaretleri sonrasında Gastronomi şehri unvanını elinde bulunduran Gaziantep mutfağını keşfetmek için öğle yemeğimizi alacağımız mekana geçiyoruz. Verilen lezzet molasından sonra Antep Kültür Yolu üzerindeki Gümrük Han, Millet Han ve Zincirli Bedesten gibi alışveriş yapılacak ziyaretler sonrasında Tütün Han'ın gezilmesi, Bakırcılar Çarşısı'nda Gaziantep el sanatlarından bakırcılık, yemenicilik, sedef kakma işçiliği, gümüş işlemeciliği ve semercilik gibi alanlardaki ürünleri incelemesi söz konusu. Ve söz Gaziantep'in yöresel ve organik ürünlerine gelince akla ilk gelen 250 yıllık geçmişi bulunan Almacı Pazarı. Şehirde yetişen tüm ürünlerin bulunabildiği pazardan baharatlar, kışlık kuruluklar, salçalar, sucuk, pestil, kuruyemiş ve elbette Antep Fıstığı satın alabilirsiniz. Akşam saatlerinde nefeslenip günün yorgunluğunu atmak için kahve molası vereceğimiz tarihi 400 yıl öncesine dayanan Tahmis Kahvesi. Kıraathaneyi enfes kahvemizi yudumlarken inceleme fırsatı buluyoruz. Kahve molası sonrası konaklamamız için otelimize gidiyoruz. Bir müddet dinlenmenin ardından akşam yemeği için Gaziantep’in bir başka lezzet noktası olan mekana geçiyoruz. Konaklama otelimizde.

2.GÜN

Otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltının ardından rehberimizin anlatımı ve araç içi ikramlar eşliğinde   yolculuk ve Mardin’e varış. Döneminin en büyük eğitim merkezi olan Kasımiye Medresesini gezip rehberimizden medrese hakkında bilgi alıyoruz. Medrese gezimiz sonrasında Süryani cematinin en büyük dini merkezlerinden biri olan Deyrul Zafaran varıyoruz. Burada Süryani kahvesi ya da Süryani çayı için kısa bir serbest zamanımız oluyor. Manastır gezimiz sonrasında Meşhur Mardin yemeklerinden yemek için restoranımıza hareket ediyoruz. Öğle yemeği ve dinlenme sonrası Mardin’in tarihi sokaklarında rehberimiz eşliğinde gezimize başlıyoruz. Bölgeye has Abbara ve tarihi evler, çarşı ve pazarları gezip şehrin tarihi dokusunu hissediyoruz. Mardin serbest zaman sonrası belirlenen yer ve zaman da buluşup otelimize hareket. Akşam yemeği ve konaklama Mardin’deki otelimizde.

3.GÜN

Otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltının ardından Mardin şehir merkezinde kısa bir serbest zaman ve 1 saatlik yolculuk sonrası Süryani Cemaati’nin anavatanı olarak bilenen Midyat’a varış. Burada ilk olarak ilçe dışında yer alan ve bir dönem Süryanilerin en önemli dini merkezi olan Deyrul Umur (Mor Gabriel) Manastırını ziyaret ediyoruz. Manastırda yaşayan bir öğrenci eşliğinde çevre gezimizi yaparken yapı hakkında bilgi alıyoruz. Buradan sonra Yöresel lezzetlerden oluşan öğle yemeği alıyoruz ve kaldığımız yerden gezilerimize devam ediyoruz. Taşların oya gibi işlendiği Mardin ve bölgesinin en güzel mimari özelliğini taşıyan birçok dizinin çevrildiği Midyat Konuk Evi’ni ziyaret ediyoruz. Burada fotoğraf için serbest zamanımız oluyor. Serbest zamanın ardından telkari gümüş sanatının en güzel örneklerinin bulunduğu çarşı ve Pazar gezimizi yapıyoruz. Belirlenen yer ve saatte buluşup Mardin Havalimanına sizleri bırakmak için hareket ediyoruz. Bir başka Anka Tur organizasyonumuzda buluşmak üzere sizlere veda ediyoruz.

Ücrete Dahil Olan Hizmetler

* Lüks araçlarla çevre gezileri

* 2 gece 4 veya 5 yıldızlı otelde konaklama

* Profesyonel rehberlik hizmetleri

* Havalimanı transferleri

* 2 Sabah kahvaltısı

* 2 Akşam yemeği

* Türsab seyahat sigortası

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

* Öğle yemekleri

* Müze ve ören yeri girişleri

* Tüm Ekstra harcamalar

Tur Kalkış Yerleri : GAZİANTEP

7/24 Online
Destek İçin Tıklayınız