Yükleniyor

2 GECE 3 GÜNDÜZ GAZİANTEP HATAY GURME TURU

Tur Programı

                                                         

                                                            GASTRONOMİ TURU

                                                                2 gece 3 gün

                                                   (Gaziantep geliş, Gaziantep Gidiş)

1.GÜN

Gaziantep Havalimanın da siz değerli misafirlerimizi bekleyen profesyonel rehberimizle buluşma. 2 saatlik yolculuk sonrası çan ve ezan seslerinin birlikte duyulduğu kozmopolit bir yapısı olan tarih ve kültür kenti Hatay’a varıyoruz.  Hatay da ilk olarak yöresel kahvaltımızı alıyoruz.( Menüde; Köy peyniri, Halhalı zeytin, Hatay zeytin salatası, zahter salatası, cevizli çökelek, sürk, Hatay'a özgü tuzlu yoğurt,  yöresel bal-kaymak, katıklı ekmek, 3 çeşit gözleme, pide, lavaş ekmek, domates-salatalık, toprak tepside yumurta , toprak tepside kızarmış peynir, sade çökelek, peynirli salata ) Kahvaltı sonrası Kültür turumuza başlıyoruz. Dünyanın en büyük müzelerinden olan Hatay Arkeoloji ve Mozaik Müzesini geziyoruz. Antik dönem medeniyetlerinin ve Türk-İslam medeniyetinin eserlerinin sergilendiği müzede rehberimizden bilgi alıp bol bol fotoğraf çekiyoruz. Müze gezimiz sonrası Hristiyanlığın ilk kilisesi olan Saint Pierre Kilisesini gezip rehberimizden bilgi alıyoruz. Kilise gezimizin ardından Tarihi çarşıya gidip rehberimiz eşliğinde geziyoruz. Dileyen misafirlerimiz alışveriş yapabilir. Öğle yemeğinde çarşı içinde bulunan kasaplarda Kağıt kebabının tadına bakıyoruz. Öğle yemeğini aldıktan sonra şehrin en güzel lezzetlerinden olan Künefenin tadına bakıp ustadan bilgi alıyoruz. Künefe sonrası Samandağ’a hareket ediyoruz. Organik tarımın yapıldı neredeyse nüfusunun tamamı Ermeni olan Vakıflı Köyü’nü gezip kahvemizi içiyoruz. Köy gezisi sonrası Musa Dağı’nda bulunan efsanevi Musa Ağacı’ nı görüyoruz. Burada kısa bir serbest sonrası yolumuz üzerinde bulanan Harbiye’ye uğruyoruz. Burada çay ve kahve için serbest zamanımız oluyor. Belirlenen yerde ve saatte buluşup otelimize hareket ediyoruz. Otele yerleştikten sonra mezeleri ile meşhur olan şehrin enfes lezzetlerinin tadıldığı restoranımıza gidiyoruz. Burada ustanın bilgilendirmesi eşliğinde bol baharatlı birbirinden güzel lezzetlerden tadıyoruz ve Yemek sonrası otele geçiyoruz. Geceleme Antakya’daki otelimizde.

2.GÜN

Sabah saatlerinde otelimizde ayrılarak Gaziantep’e hareket ediyoruz. Antakya’ya yaklaşık yarım saat mesafede bulunan tamamen organik ve doğal Antakya’ ya özel yöresel köy kahvaltısı için Karasi Köyüne hareket ediyoruz. Sabah kahvaltımız sonrası 2 saatlik yolculuğun ardından Sanayi ve Kültür şehri olan Gaziantep şehir merkezine varıyoruz. Gezimize ilk olarak Roma Döneminden kalan birbirinden renkli mozaiklerin tarihini ve mitolojik hikâyelerini rehberimizden dinliyoruz. Müze gezimiz sonrası Gaziantep’te en güzel et yiyebileceğiniz Halil Usta’ya gidiyoruz. Burada Halil Usta’dan tanışıp bilgi aldıktan sonra Gaziantep’e has olan Piyaz dediğimiz sulu salata eşliğinde pamuk gibi lezzetli etlerin tadına bakıyoruz. Öğle yemeği sonrası ardından şehir merkezinde bulunan tarihi Bey Mahallesi ve konaklarını geziyoruz. Burada tarihi bir konakta yabani bir fıstık türü olan çitlenbik ağacından elde edilen çok özel bir kahve türü olan sütlü melengiç kahvelerimizi yudumlarken de konakların yapısı ve insanların örf – adetleri hakkında rehberimizden bilgi alıyoruz. Bey Mahallesi gezimiz sonrası baklava yapımını yerinde görmek için atölyeye gidiyoruz. Burada baklava ustasından bilgi alıyoruz. Baklava yapımını yerinde ve ustasından dinleyerek hem tadına bakıyoruz hem de ustamızı izliyoruz.  Baklava yapımından sonra tarihi çarşı ve pazarlardan yürüyerek otelimize geçiyoruz.  Check in işlemlerinden ardından odalarımıza yerleşip dinleniyoruz ve belirlenen saatte buluşarak. Akşam yemeği için Gaziantep’in unutulmaya yüz tutmuş yemeklerinin yapıldığı harika bir restorana gidiyoruz. Burada mutfak şeflerinden bilgi alıp şehrin en güzel lezzetlerinin tadına bakıyoruz. Yöresel yemeğimizin ardından son dönemlerde şehirde bolca tüketilmeye başlanan bol kaymaklı ve fıstıklı kadayıfın tadına bakıyoruz. Daha sonra otelimize hareket. Geceleme Gaziantep’teki otelimizde.

3.GÜN

Sabah isteyen misafirlerimiz ile sabahın serinliğinde Gaziantep’in tarihi sokaklarında yürüyüş yaparak Gaziantep’in başka bir lezzeti olan Beyran’ın tadına bakmaya gidiyoruz. Beyran hakkında bilgi alarak bol baharatlı Beyranlarımızı yedikten sonra Gaziantep’te sadece sabahları yenen çıtır çıtır kaymaklı katmerin tadına bakmaya gidiyoruz. Burada ustanın marifetli ellerinden çıkan katmerin hikâyesini dinliyoruz. Katmerin hazırlık aşamasından pişirilip servis edilene kadar olan süreci bizzat izleyip süt ile katmerimizin tadına bakıyoruz.  Kahvaltı sonrası otele uğrayıp çıkış işlemlerinin ardından Halfeti’ye hareket ediyoruz. 1,5 saatlik yolculuğun ardından Güneydoğu’nun incisi olan Fırat nehri kıyısında bulunan Halfeti’ye varıyoruz. Burada Fırat üzerinde 2 saatlik bir tekne turu ile Tarihi Rum Kale ve batık köy olan Savaşan Köyü gezimizi yapıyoruz. Bölge hakkında rehberimizden bilgi aldıktan sonra öğle yemeği için Fırat nehri kıyısındaki restoranımıza gidiyoruz. Burada Birecik’e özel Yöresel kebap ve balıktan oluşan menümüzü alıyoruz. Bölgenin en güzel lezzetlerinden Haşhaş ve Patlıcan Kebabı ve Şaput Balığının nın tadına bakıyoruz. Öğle yemeği sonrası Gaziantep Havalimanına sizleri bırakmak için dönüş. Bir başka Anka Tur organizasyonunda buluşmak üzere sizlere veda ediyoruz.

Ücrete Dahil Olan Hizmetler

* Lüks araçlarla çevre gezileri

* Havalimanı transferleri

* 2 gece 4 veya 5 yıldızlı otelde konaklama

* Profesyonel rehberlik hizmetleri

* Halfeti Tekne turu

* 2 Sabah kahvaltı

* Seyahat sigortası

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

*Öğle yemekleri

*Akşam yemekleri

*Müze ve ören yeri girişleri

*Tüm ekstra harcamalar

Tur Kalkış Yerleri : GAZİANTEP

7/24 Online
Destek İçin Tıklayınız