Yükleniyor

ALAÇATI OT FESTİVALİ TURU

Tur Programı

Alaçatı’yı bahar tazeliğinde yaşayabilmek bir ayrıcalıktır! Bu nedenle her bahar, doğanın uyandığı, bin bir çeşit otun çevreyi bezediği bir dönemde bu festival yapılıyor ve bunun geleneksel hale gelmesi için çaba sarf ediliyor. Alaçatı’nın doğallığına, kucaklayıcı sıcaklığına kaynatılmış reçellerine, bin bir otla yapılmış yemeklerine, böreklerin üzerine serpilmiş çörekotlarının kokusu karışsın istenilmiş bu festivali düzenlenirken. Bu festival yarışmadan öte bir şey. Festival bahanesiyle doğa hakkında bildiklerimizi aktarmak, bilmediklerimizi öğrenmek, yeni tatlara yeni dostluklar eklemek amaç! Alaçatı’nın korunmuş mimarisinin bezediği dar sokaklarında dolaşmak, gülen yüzlü güzel insanlarla bu güzellikleri paylaşmak, hiç tanımadığımız, adlarını bile bilmediğimiz insanlarla sohbet edip, ağız dolusu kahkahalar atmak için tüm doğa dostları davet edilmekte Alaçatı’ya.

1.GÜN

Siz değerli misafirlerimizle saat 19.00 da hareket etmek üzere ANKATUR ofis önünde buluşuyor ve doğanın keşfi için Alaçatı serüvenimize başlıyoruz. Yol güzergâhı üzerinde bulunan Dinlenme Tesislerinde vereceğimiz kısa molalar ile Sabah İzmir’e ulaşmış oluyoruz.

2.GÜN

İzmir Çiçekli Köyün ’de alacağımız Ege Kahvaltısı ardından ilk gezi noktası Ege denizinin lacivertten turkuaza tüm renkleriyle denizin kara ile iç içe olduğu koyları, plajları ve termal kaynaklarıyla bir dantel gibi Türkiye’nin üçüncü büyük çağdaş kenti İzmir’e ile başlıyoruz. Konak meydanı, Saat Kulesi, Hükümet Konağı gezileri ardından halk arasında Asansör, bugünkü adıyla her geçen gün ünlenen Dario Moreno sokağı gezileri sonrası İzmir’den ayrılıyoruz. Ardından Çeşme Alaçatı turumuz için, şifalı sıcak suları, olağanüstü sayılabilecek kalitede kumun, güneşin ve berraklığın kucaklaştığı şirin bir tatil beldesine gidiyoruz. Egenin havası, insanlarının sıcaklığı, doğal güzellikleriyle bilinen Çeşme gezimize Alaçatı ile başlıyoruz. Arnavut kaldırımlı sokakları ve taş evleri, renkli sokakları ve yöresel ürünleri ve Rüzgârgülleri ile ilginizi çekecek Alaçatı ziyaretimiz sonrası Çeşme Alaçatı Ot Festivali alanına hareket ediyoruz. Festival, saat 13.00’de festival korteji yürüyüşüyle başlayacak. Yürüyüşte, yerel giysiler giymiş halk, doğadan topladıkları çeşit çeşit otlarını araçlara yüklemiş kadınlar, Alaçatılı antikacıların dizayn ettiği araçlar, kısaca 7’den 70’e tüm Alaçatılılar ve konuklar yer alacak. Kortej yürüyüşünün ardından, Pazaryeri Meydanında klasik müzik grubu festival konseri verecek. Aynı mekânda konserin ardından tüm Alaçatılılar’a ve konuklarımıza açık festival resepsiyonu verilecek. Akşam ise, amatör gurmeler tarafından hazırlanacak Ege yemekleri, sponsorlar ve jüri üyelerinin beğenisine sunulacak. Festival boyunca bol bol fotoğraf çekebilir ve Folklorik değerlerimizin farkına varabilirsiniz. Akşam üzeri otelimize dönüyoruz. Akşam yemeği ve konaklama…

3.GÜN

Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı ardından eşyalarımızı aracımıza yerleştirip otelimizden ayrılıyoruz. Alaçatı Festival alanına hareket ediyoruz. Bugün Alaçatı’nın otlarından en çok çeşidi toplayan ve özelliklerini bilenler arasından ilk üç dereceyi alanlar belirlenecek. Ot Aşı Yarışması: Alaçatı’nın otlarıyla yemek kültür ve birikimini en güzel yansıtan üç yemek, ünlü gurmeler tarafından belirlenecek . Birincilere her sene olduğu gibi büyük altın, ikincilere yarım altın, üçüncülere ise, çeyrek altın hediye edilecek. Diğer katılımcılara ise, çeşitli armağanlar verilecek. Ayrıca yarışmaların yapıldığı saatlerde Alaçatı’da faaliyet gösteren restoranlar, birer ürünlerini sergileyecek. Alaçatılı üreticiler otlarını ve yemeklerini, diğer firmalar da kendi içki ve ürünlerini tanıtmak amacıyla standlar açacaklar. Alaçatı’nın nisan da ne kadar büyülü bir mekân olabildiğini görebilmek, ot kokusunun standlardan taşan kekik, fesleğen karanfil kokularına karıştığında nelere kadir olduğunu yaşayabilmek, reçel, kekik balı, şarap, enginarlı pilav standlarına karışmak, daracık sokaklarda oturan yaşlıların yüzlerinde yılların göç tarihinin öyküsünü okuyabilmek için, baharın ilk günlerinde yapılacak festivale doğa dostu herkes davetli. Sonrasında Çeşme merkeze geçiyoruz ve serbest zaman veriyoruz. Dönüş yolumuz üzerinde Urla Ot Pazarındaki serbest zaman sonrasında turumuzu bitiriyor ve Gaziantep yolculuğumuz başlıyoruz. Bir sonraki sene Alaçatı Ot Festivalinde ve diğer ANKATUR organizasyonlarımızda tekrar buluşmak dileğiyle sizleri almış olduğumuz noktalara bırakıyoruz.

Ücrete Dahil Olan Hizmetler

*1 Gece Otel Konaklaması Yarım Pansiyon 4*  Otel Konaklaması
*1 Akşam Yemeği Açık Büfe veya Set Menü
*1 Sabah Kahvaltısı Açık Büfe
*Rehberlik Hizmeti
*1618 Sayılı Kanun Gereği Zorunlu Seyahat Sigortası
*Lüks Araçlarla Ulaşım Hizmeti
*Anka Tur Seyahat Acentesi Güvencesi

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

*Öğlen Yemekleri  ( Alaçatı Serbest Zaman ) 
*Tüm Yemeklerde Alınan İçecekler
*Kişisel Harcamalar
*İzmir Çiçekli Köyün ’de Serpme Kahvaltı 
*Müze Ören Yeri Giriş Ücreti

7/24 Online Destek İçin Tıklayınız